میزان تولید در حالی است که بر اساس گزارش هیئت مدیره این شرکت در سال گذشته، وضعیت تولید ایران خودرو در سال 1393، مجموعا 601 هزار دستگاه بوده است که این میزان، 54 درصد از کل بازار خودروهای تولیدی در داخل کشور را تامین می کرده است.

یکی از موضوعاتی که طی سال گذشته در افکار عمومی و رسانه مورد بحث جدی قرار می گرفت، کمپین نخریدن خودروهای ایرانی بود. اگرچه این کمپین به علت گرانی این محصولات و عدم تناسب قیمت فعلی آن به کیفیت و خدمات ارائه شده، مطرح شده اما در عین حال، نباید از تاثیرات آن روی کارگران ایرانی شاغل در این کارخانجات و سودی که رقبای چینی از این وضعیت می برند، غفلت می شد.

ماجرا از آنجا داغ تر شد که وزیر صنعت به عنوان مسئول ارشد تولیدات کارخانجات ایرانی سازنده خودرو، در اظهاراتی تند، از عباراتی عجیب در توصیف حامیان این کمپین استفاده کرد که با واکنش شدید رسانه ها و حتی حامیان دولت مواجه شد.

به همین خاطر، اطلاع از میزان تولید و فروش خودروسازان ایرانی پس از راه افتادن کمپین و حواشی فوق، موضوعی است که برای رسانه ها و افکار عمومی اهمیت ویژه ای دارد. بررسی های صبحانه در این خصوص نشان می دهد طبق اعلام رسمی مسئولان یکی از 2 خودروساز بزرگ کشور، میزان تولید و فروش این شرکت در طول سال 94، قابل رصد و بررسی است.

بر اساس جدیدترین آمار اعلامی توسط معاونت اقتصادی ایران خودرو که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، مشخص شده است که در سال گذشته، جمعا 504 هزار و 420 دستگاه انواع خودرو توسط این شرکت مشهور تولید شده است که در نهایت، 496 هزار و 333 دستگاه از آن به فروش رفته است.

در این میان، گروه پژو با تولید 346 هزار دستگاه در رتبه اول تولیدات ایران خودرو قرار دارد و پس از آن، سمند با 85 هزار دستگاه و تندر با 19 هزار دستگاه در رتبه های دوم و سوم هستند. همچنین دنا با 17 هزار دستگاه، رانا با 14 هزار دستگاه، سوزوکی با 1452 دستگاه و سایر محصولات جدید و گروه وانت با 20 هزار دستگاه، در رده های بعدی جدول اعلامی توسط ایران خودرو قرار دارند.

این میزان تولید در حالی است که بر اساس گزارش هیئت مدیره این شرکت در سال گذشته، وضعیت تولید ایران خودرو در سال 1393، مجموعا 601 هزار دستگاه بوده است که این میزان، 54 درصد از کل بازار خودروهای تولیدی در داخل کشور را تامین می کرده است.

36160_521

منبع:صبحانه